Anyósom árnyékában: Egy elveszett kapcsolat igaz története
– Miért nem tudsz egyszerűen örülni nekem, Éva? – kérdezte Zoltán, a férjem, miközben az esküvőnk utáni első vacsoránkhoz ültünk le a szüleivel. Az asztalnál ott ült az anyja, Ilona néni is, aki egész este csak szúrós pillantásokkal méregetett. A levesbe kanalazva próbáltam elrejteni a feszültségemet, de minden mozdulatomat figyelte.
– Nem értem, miért kell mindig mindent megkritizálnia – suttogtam Zoltánnak, miközben Ilona néni épp arról beszélt, hogy a töltött káposzta az ő receptje szerint sokkal jobb lenne.
– Csak segíteni akar – válaszolta Zoltán fáradtan. – Próbáld megérteni.
De nem tudtam. Valami mélyről jövő ellenszenv dolgozott bennem, amit magam sem értettem. Amikor Ilona néni hozzám szólt, mindig úgy éreztem, mintha vizsgáztatna. Azt hittem, sosem leszek elég jó a fiának – vagy neki.
Az első karácsonyunkat náluk töltöttük. Ilona néni már hajnalban felkelt, hogy mindent előkészítsen. Amikor felajánlottam, hogy segítek, csak annyit mondott: – Inkább pihenj, Évikém, majd én megoldom. – A hangja kedves volt, de én gyanakodva hallgattam. Vajon tényleg segíteni akar, vagy csak nem bízik bennem?
Aztán jöttek a hétköznapok. Zoltán sokat dolgozott, én pedig egyedül maradtam a lakásban. Néha Ilona néni átjött, hozott egy tál levest vagy süteményt. – Gondoltam, jól jön egy kis házi koszt – mondta mosolyogva. Én viszont úgy éreztem, mintha ezzel is azt akarná bizonyítani: nélküle semmire sem vagyok képes.
Egyik este Zoltán későn ért haza. Fáradtan ledőlt mellém az ágyra.
– Anyám csak jót akar nekünk – mondta halkan.
– Neked lehet – vágtam rá keserűen. – De velem mindig érezteti, hogy nem vagyok elég jó.
– Éva, ezt csak te gondolod így.
A vitáink egyre gyakoribbak lettek. Minden apróságon összevesztünk: ki főz jobban, ki takarít alaposabban, ki tudja jobban nevelni a gyereket – amikor végül megszületett a kisfiunk, Marci. Ilona néni boldogan jött át minden nap segíteni. Én viszont úgy éreztem, elveszi tőlem az anyaság örömét.
Egy délután Marci sírt a kiságyban. Próbáltam megnyugtatni, de sehogy sem ment. Ilona néni bejött a szobába.
– Hadd próbáljam meg én is – kérte halkan.
– Nem kell! – csattantam fel. – Majd én megoldom!
Ilona néni csak bólintott és csendben kiment. Később hallottam, ahogy Zoltánnal beszélgetnek a konyhában.
– Éva nagyon fáradt mostanában – mondta Zoltán.
– Tudom – felelte Ilona néni halkan. – Csak segíteni szeretnék neki.
Az évek teltek. A házasságunk egyre törékenyebb lett. Zoltán egyre többet dolgozott, én pedig egyre magányosabb lettem. Ilona néni továbbra is rendszeresen hozott ételt, segített Marcival, de én mindig távolságtartó maradtam vele szemben.
Aztán egy nap Zoltán bejelentette: el akar válni.
– Nem bírom tovább ezt a feszültséget köztetek – mondta megtörten.
– Mindig választanom kell közted és anyám között. Ez így nem mehet tovább.
A válás után Marcival kettesben maradtunk egy kis albérletben Zuglóban. Az első hetekben felszabadultnak éreztem magam – végre nem kell megfelelnem senkinek! De aztán egyre jobban hiányzott valami… vagy inkább valaki.
Egy nap Marci lázas lett. Pánikba estem. Nem tudtam mit csináljak, hiszen eddig mindig Ilona néni segített ilyen helyzetekben. Végül remegő kézzel hívtam fel őt.
– Ilona néni… Segítene? Marci beteg…
A hangja meleg volt és aggódó:
– Máris indulok, Évikém!
Amikor megérkezett, nem szólt semmit a múltbeli sérelmekről. Csak leült mellém az ágy szélére és együtt virrasztottunk Marci mellett egész éjjel. Hajnalban rám mosolygott:
– Tudod, Éva, én sosem akartam elvenni tőled semmit. Csak szerettem volna segíteni…
Ott ültem mellette és először éreztem igazán: mennyire félreértettem őt egész idő alatt. Könnyek szöktek a szemembe.
– Sajnálom… – suttogtam.
Ilona néni megsimogatta a kezemet:
– Mindenki hibázik néha. A lényeg az, hogy tanuljunk belőle.
Most, évekkel később már másként látom az egészet. Akkoriban annyira el voltam foglalva a saját bizonytalanságaimmal és félelmeimmel, hogy nem vettem észre: Ilona néni csak jót akart nekünk. Ma már hálás vagyok neki mindenért – de ezt csak későn ismertem fel.
Vajon hányan veszítjük el a lehetőséget arra, hogy valódi kapcsolatot teremtsünk azokkal, akik igazán törődnek velünk? Miért olyan nehéz néha elfogadni mások szeretetét? Várom a ti történeteiteket is…